Gok Wan i chińska kuchnia w zupełnie nowym wydaniu. Już wkrótce na kanale Nat Geo People

Gok Wan i chińska kuchnia w zupełnie nowym wydaniu. Już wkrótce na kanale Nat Geo People

Opublikowany

Czy mająca już tysiące lat chińska kuchnia powinna trzymać się tradycyjnych receptur czy ewoluować, oferując nowe modyfikacje smaków? W serii „Gok Wan: oblicza chińskiej kuchni”, tytułowy bohater podróżuje w różne zakątki świata odkrywając, jak chińska kuchnia zmieniła się poza granicami kraju. Odwiedzi emigrantów, posiadających własne restauracje i receptury, w których tradycyjne potrawy tworzą miks z lokalnymi składnikami, odkrytymi poza ojczyzną. 

„Gok Wan: oblicza chińskiej kuchni”, premierowe odcinki w poniedziałki, od 19 września, o godz. 22.00 na kanale Nat Geo People.

Gok Wan to znany na świecie stylista, projektant mody i prezenter telewizyjny. W nowej serii Nat Geo People ta niezwykła medialna osobowość podąży za swoją wielką pasją – jedzeniem. Chociaż urodził się i wychował w angielskim Leicester, chińskie korzenie, a przede wszystkim kuchnia, są mu bardzo bliskie. Stało się tak za sprawą ojca, prowadzącego własną orientalną restaurację, któremu Gok pomagał w pracy już w wieku 8 lat. Jednakże jego podejście do gotowania nieco różni się od podejścia ojca – uważa on bowiem, że chińska kuchnia, przygotowywana poza Państwem Środka, powinna rozwijać się, czerpiąc inspiracje z lokalnych dobrodziejstw.

W tej sześcioodcinkowej serii, Gok postanawia wyruszyć na wyprawę dookoła świata, odwiedzając chińskie społeczności, żyjące poza krajem ojczystym, by odkryć ich styl przygotowywania rodzimych potraw. Pozna emigrantów - restauratorów z Europy, Azji i Australii - sprawdzając, jakie potrawy serwują swoim klientom. To oni pokażą mu wizję tworzenia jedzenia fusion - w chińskim stylu - jednak bez użycia tradycyjnych składników. Dzięki nim Gok wytworzy własne pomysły na potrawy, które będą odzwierciedlały jego osobowość, ale także chińskie dziedzictwo kulinarne.

„Gok Wan: oblicza chińskiej kuchni”, premierowe odcinki w poniedziałki, od 19 września, o godz. 22.00 na kanale Nat Geo People.Opisy odcinków:

„Gok Wan: oblicza chińskiej kuchni - Malezja” – premiera w poniedziałek, 19 września, o godz. 22.00.  
Podróż Goka rozpoczyna się w Malezji, w której żyje niemal siedmiomilionowa chińska społeczność, a połączenie kuchni obydwu krajów postępuje już od XV wieku. Od Kuala Lumpur, po miasto Malakka Gok poznaje potomków chińskich osadników, pokazujących mu sposoby przygotowania dań fusion, z użyciem aromatycznych, lokalnych przypraw. Jednakże są tu także osoby, gotujące według receptur przodków, przekazywanych z pokolenia na pokolenie, a także starające się nadać takim potrawom nowoczesną nutę. Gok, zainspirowany tym niezwykłym miksem, przygotuje własną ucztę, a wśród dań znajdą się m.in. płaszczka w curry z ostrą pastą rampeh, pączki z kurczakiem rendang czy nasi lemak.  

„Gok Wan: oblicza chińskiej kuchni - Melbourne” – premiera w poniedziałek, 26 września, o godz. 22.00.  
Melbourne to miasto, które od niemal stu lat przeżywa napływ emigrantów z różnych części świata. Jednymi z pierwszych przybyszy byli tu Chińczycy, ogarnięci gorączką złota. Jednakże, gdy miejscowa ludność zasmakowała w przygotowywanej przez nich egzotycznej kuchni, chińskie knajpki zaczęły wyrastać jak grzyby po deszczu. Jako, że miasto jest skarbnicą świeżych składników – mięsa, ryb, ziół czy warzyw – szybko zaczęli wykorzystywać lokalne, nieznane im wcześniej produkty do swoich potraw. Na swojej drodze Gok poznaje potomków osadników, którzy wypracowali własne, unikalne receptury, łącząc chińską tradycję z australijską świeżością. Dzięki nim przygotuje ucztę, na której znajdą się m.in. babeczki ziemniaczane lap yuk, Ma&Pa tofu, azjatyckie burgery wagyu, czy jego własna wersja pierożków dim sim.

„Gok Wan: oblicza chińskiej kuchni - Barcelona” - premiera w poniedziałek, 3 października, o godz. 22:00.
W Barcelonie żyje ok. 17 tysięcy Chińczyków. Ich społeczność, chociaż obecna tam relatywnie od niedawna, zdołała zakorzenić się w tym unikatowym mieście i stworzyć potrawy łączące te dwie zupełnie różne kuchnie, czego przejawem są m.in. chińskie przekąski na wzór hiszpańskich tapas. Gok spotyka się z wyjątkowymi kucharzami, prezentującymi zupełnie różne style w gotowaniu – od tradycyjnie chińskiego, przez chińsko-kataloński miks, kończąc na azjatyckiej kuchni molekularnej tworzonej przez… Hiszpana. Zainspirowany ich kreatywnością, przygotowuje własne kombinacje, jak np. tarta filo z kaczką, siu mai czy estofado z wołowiną i ośmiornicą.

„Gok Wan: oblicza chińskiej kuchni - Amsterdam” - premiera w poniedziałek, 10 października, o godz. 22:00. 
Amsterdam to miasto, które w dalszym ciągu rozbrzmiewa nutą holenderskiego kolonializmu. Jest to miejsce, gdzie chińska kuchnia czerpie inspiracje nie tylko z holenderskiej, ale także z innych obecnych tutaj – indonezyjskiej czy surinamskiej tradycji kulinarnych. Te egzotyczne odmiany zachwycają smakami, o jakie trudno w innych zakątkach świata. Gok, zafascynowany zastaną tu różnorodnością, układa własne menu, w którym znajdą się m.in. pom, jajeczno-ryżowy roll czy ciasto warstwowe pandan.

Kopiuj tekst

Udostępnij

Załączniki

Pobierz wszystkie

Gok_Wan_Oblicza_chi_skiej_kuchni_na_kanale_Nat_Geo_People.pdf

pdf | 851 KB

Pobierz
Amsterdam_07_Gok_Wan_oblicza_chinskiej_kuchni.jpg

grafika | 2,65 MB

Pobierz
Barcelona_09_Gok_Wan_oblicza_chinskiej_kuchni.jpg

grafika | 2,46 MB

Pobierz
Amsterdam_Gok_Wan_Oblicza_chi_skiej_kuchni.jpg

grafika | 4,12 MB

Pobierz
Malezja_08_Gok_Wan_Oblicza_chi_skiej_kuchni.jpg

grafika | 3,16 MB

Pobierz
Gok_Wan_Oblicza_chi_skiej_kuchni.jpg

grafika | 3,05 MB

Pobierz
Melbourne_06_Gok_Wan_oblicza_chinskiej_kuchni.jpg

grafika | 2,83 MB

Pobierz
Pary__14_Gok_Wan_oblicza_chinskiej_kuchni.jpg

grafika | 2,48 MB

Pobierz
Malezja_05_Gok_Wan_Oblicza_chi_skiej_kuchni.jpg

grafika | 3,29 MB

Pobierz
Pary__02_Gok_Wan_oblicza_chinskiej_kuchni.jpg

grafika | 3,13 MB

Pobierz
Londyn_Gok_Wan_oblicza_chinskiej_kuchni.jpg

grafika | 1,23 MB

Pobierz
Gok_Wan_Oblicza_chi_skiej_kuchni_na_kanale_Nat_Geo_People.docx

docx | 60,6 KB

Pobierz
Londyn_07_Gok_Wan_oblicza_chinskiej_kuchni.jpg

grafika | 1,41 MB

Pobierz
Melbourne_03_Gok_Wan_oblicza_chinskiej_kuchni.jpg

grafika | 2,42 MB

Pobierz
Na Twój adres e-mail została wysłana prośba o potwierdzenie subskrypcji.
Potwierdzając subskrypcję wyrażasz zgodę na przetwarzanie Twoich danych w celu otrzymywania treści publikowanych w serwisie.