Zderzenie kultur w serii „Masajowie kontra współczesny świat” tylko na Nat Geo People

Zderzenie kultur w serii „Masajowie kontra współczesny świat” tylko na Nat Geo People

Opublikowany

Jak masajscy wojownicy odnajdą się w zachodnim społeczeństwie? I kto komu wyda się dziwniejszy – oni nam czy my im? Takie zderzenie zupełnie odmiennych kultur zostanie przedstawione w serii „Masajowie kontra współczesny świat”, która już od 25 sierpnia będzie emitowana na antenie Nat Geo People.

„Masajowie kontra współczesny świat”, premierowe odcinki w czwartki, od 25 sierpnia, o godz. 20:00 na kanale Nat Geo People.

Boni i Lemarti to dwóch kenijskich wojowników z plemion Masajów i Samburu. Ich znajomość trwa już osiemnaście lat - jako nastolatkowie spotkali się podczas wspólnych ćwiczeń wojennych i zostali najlepszymi przyjaciółmi. Jednakże, mimo bycia dumnymi z korzeni i celebrowania plemiennych tradycji, nie należą do typowych przedstawicieli swojej społeczności – słuchają hip-hopu, jeżdżą na motocyklach i porozumiewają się w trzech językach. Na co dzień pracują jako przewodnicy, organizujący turystom niezapomniane emocje podczas safari.

Seria dokumentuje podróż, podczas której dwaj przyjaciele wymieniają doświadczenia z ludźmi z zupełnie innych kręgów kulturowych. Proste, naturalistyczne podejście kenijskich wojowników zostaje skontrastowane z konsumpcyjnym sposobem życia zachodu. Dzięki nim i ich świeżemu spojrzeniu, możemy zobaczyć jak dziwnym społeczeństwem tak naprawdę jesteśmy.

„Masajowie kontra współczesny świat”, premierowe odcinki w czwartki, od 25 sierpnia, o godz. 20.00 na kanale Nat Geo People.

Opisy odcinków:
Odcinek 1. „Masajowie kontra współczesny świat: W ojczyźnie” – premiera w czwartek, 25 sierpnia, o godz. 20:00.

Jak wygląda świat współczesnych wojowników? To codzienne zmagania dom-praca, połączone z kultywowaniem tradycji. Boni i Lemarti postanawiają przekazać swoją wiedzę kolejnemu pokoleniu, by duch prawdziwych wojowników przetrwał. Zabierają młodych na trening w dziczy, by nauczyć ich m.in. życia w zgodzie z naturą, zachowania zimnej krwi w trudnej sytuacji, czy znajdowania jedzenia i leków. Wszystko po to, aby mogli przetrwać w każdych warunkach, jak na nomadów przystało. Czy uda im się przekazać cenne, masajskie wartości młodemu, skażonemu dobrami cywilizacji pokoleniu?

Odcinek 2. „Masajowie kontra współczesny świat: Wojownicy na Manhattanie” – premiera w czwartek, 1 września, o godz. 20:00.
Boni i Lemarti przyjeżdżają do Nowego Jorku. Podczas pobytu w najludniejszym mieście Stanów Zjednoczonych pragną zapoznać się z panującą tu kulturą i zwyczajami, aby przekonać się, czy zachodnie zwyczaje, rozprzestrzeniające się po świecie, nie są zagrożeniem dla tradycyjnych wartości afrykańskich plemion. Ich zainteresowanie obejmuje wszystkie dziedziny życia: warunki mieszkalne, jedzenie, opiekę nad zwierzętami, a nawet sprawdzenie, czy zachodnie kobiety byłyby odpowiednimi żonami dla masajskich wojowników. Lemarti postanawia także wziąć udział w nowojorskim maratonie.   

Odcinek 3. „Masajowie kontra współczesny świat: Podbój Teksasu” – premiera w czwartek, 8 września, o godz. 20:00.

Kolejnym przystankiem w podróży dwóch kenijskich wojowników jest Teksas. Boni i Lemarti przyjrzą się m.in. hodowli krów, a także spróbują zostać prawdziwymi kowbojami. Aby to zrobić, będą musieli zamienić tradycyjne, masajskie stroje na jeansy i kapelusze, a także nauczyć się jazdy na rodeo. Boni i Lemarti wybiorą się również na uniwersytet, by potrenować wraz z drużyną futbolu amerykańskiego. Czy przekonają się do tego sportu?    


Kopiuj tekst

Udostępnij

Załączniki

Pobierz wszystkie

Masajowie_kontra_wspolczesny_swiat_Podboj_Teksasu_1.JPG

grafika | 3,65 MB

Pobierz
Masajowie_kontra_wspolczesny_swiat_Podboj_Teksasu.JPG

grafika | 3,94 MB

Pobierz
Masajowie_kontra_wsp__czesny__wiat_w_sierpniu_na_kanale_Nat_Geo_People.docx

docx | 59 KB

Pobierz
Masajowie_kontra_wspolczesny_swiat_Wojownicy_na_Manhattanie.JPG

grafika | 2,82 MB

Pobierz
Masajowie_kontra_wsp__czesny_swiat_Wojownicy_na_Manhattanie_2.JPG

grafika | 885 KB

Pobierz
Masajowie_kontra_wspolczesny_swiat_W_ojczyznie.JPG

grafika | 4,53 MB

Pobierz
Masajowie_kontra_wsp__czesny__wiat_w_sierpniu_na_kanale_Nat_Geo_People.pdf

pdf | 672 KB

Pobierz
Na Twój adres e-mail została wysłana prośba o potwierdzenie subskrypcji.
Potwierdzając subskrypcję wyrażasz zgodę na przetwarzanie Twoich danych w celu otrzymywania treści publikowanych w serwisie.