Jak wygląda luksus w wydaniu hinduskim? Oglądaj „Luksusowe hotele: Taj Mahal Palace” w grudniu na Nat Geo People

Jak wygląda luksus w wydaniu hinduskim? Oglądaj „Luksusowe hotele: Taj Mahal Palace” w grudniu na Nat Geo People

Opublikowany

Premierowe odcinki w poniedziałki,od 7 grudnia, o godz. 21:00

Seria „Luksusowe hotele: Taj Mahal Palace” to podróż do najbardziej ekskluzywnego hotelu w Indiach. To tu w towarzystwie dokumentalistów, jakby przez dziurkę od klucza, poznajemy dziedzictwo kulturowe tego kraju, zagłębiając się w znaczenie kast i obowiązującego tu systemu społecznego. Taj Mahal Palace w Bombaju to najstarszy hotel w Indiach. To ikona indyjskiego luksusu - to właśnie tam spotykają się gwiazdy Bollywood, Hollywood i zagraniczni dygnitarze. Wystarczy wspomnieć takie nazwiska gości jak George Bernard Shaw, Irving Stone, Barbara Cartland, Douglas Fairbanks, Sir Richard Attenborough, Baz Luhrmann, Yehudi Menuhin, Andrew Lloyd Weber, Mick Jagger, Margaret Thatcher, książę Karol, Jacqueline Onassis, William Jefferson Clinton, David Rockefeller i wielu, wielu innych. To też prawdziwa galeria światowej sztuki – od belgijskich niezwykłych żyrandoli po etniczną sztukę Bastar, od inkrustowanych artefaktów sztuki chrześcijan z wysp Goa po współczesną rzeźbę inspirowaną stylem Mughal. W tym niezwykłym hotelu udaje się łączyć z powodzeniem najróżniejsze artystyczne smaki i style. Na każde skinienie najważniejszych gości czeka tysiąc pięćset osób zespołu lokajów, portierów i pokojowych. Ich doświadczenia z codziennej pracy w tak wyjątkowym miejscu oraz stale przekazywane przez starszych stażem pracowników historie i anegdoty sprawiają, że traktują swoje obowiązki z wyjątkową starannością. Właściwie można by rzec, że kierują się zasadą, jakby każdy gość był bogiem. Poznajcie ich codzienność, a wraz z nią niesamowitą kulturę Hindusów. 

Opisy odcinków:  
Odcinek 1, premiera w poniedziałek, 7 grudnia, o godz. 21:00
Taj Mahal Palace to najstarszy i najsłynniejszy indyjski hotel, perła w koronie majątku rodziny Tata. Znajduje się w Bombaju, mieście, w którym ubóstwo miesza się z niewyobrażalnym przepychem. Najbogatsi przyjeżdżają do hotelu Taj, aby poczuć się jak dawni maharadżowie. Ekipa filmowa spędziła pół roku, rejestrując pracę zespołu złożonego z półtora tysiąca ludzi gotowych na każde skinienie gościa, który potrafi zapłacić za jedną noc w Taj Mahal Palace nawet 9 tysięcy funtów. W tym odcinku spotkamy się z głównym menedżerem Gauravem i szefową pokojówek Indrani, którzy dopilnują, żeby każdy z odwiedzających hotel był traktowany jak prawdziwy VIP, zwłaszcza jeśli rezerwuje pobyt w luksusowym apartamencie Tata. Poznamy także Marię Mooers, która mieszka w Taj przez sześć miesięcy w roku,  a potem udamy się na przyjęcie w iście angielskim stylu do apartamentu kapitana Bhasina. Na koniec porozmawiamy z panem Chaskarem, który zarządza serwisem pokojowym od 42 lat.

Odcinek 2, premiera w poniedziałek, 14 grudnia, o godz. 21:00
Otwarty w 1903 roku budynek Taj Mahal Palace wyposażono w elektryczność, koncesjonowany bar, a nawet klimatyzację. Pęd ku nowościom w tym najstarszym indyjskim hotelu nie ustaje do dziś. Tym razem odbędzie się tu pierwsza w historii domu aukcyjnego Christie’s licytacja indyjskich dzieł sztuki na terenie tego kraju. Parveen, główny zarządzający Taj Mahal Palace ma nadzieję, że bombajscy multimilionerzy pomogą ustanowić nowy rekord sprzedaży. Satish, hotelowy concierge manager od zadań specjalnych asystuje państwu Noble, którzy zażyczyli sobie sprowadzić na Półwysep Indyjski swój zabytkowy automobil prosto z brytyjskiego hrabstwa Essex. W międzyczasie do hotelu powraca Anoushka Shankar, grając na sitarze, tradycyjnym indyjskim instrumencie, kontynuuje muzyczne tradycje ojca. To właśnie w Taj Mahal Palace Ravi Shankar pierwszy raz zagrał wspólnie z Beatlesem - Georgem Harrisonem 

Odcinek 3, premiera w poniedziałek, 21 grudnia, o godz. 21:00
W hotelu Taj Mahal Palace odbywają się najbardziej wystawne wesela w całym Bombaju. Od pokoleń łączą się tu najświetniejsze indyjskie familie. Będziemy śledzić przygotowania do przyjęcia Rittiki i Partha. Pan młody idzie w ślady swoich rodziców, których wesele odbyło się w tym samym miejscu 28 lat wcześniej. Poznamy Mehra, jednego z najmłodszych szefów kuchni, który z obsesyjną dbałością przygotowuje każdy element menu. Spotkamy się również z Shobą Dei, indyjską pisarką i celebrytką, która pierwszy raz pojawiła się w Taj jeszcze jako nastolatka oraz posłuchamy Dany Gillespie, brytyjskiej wokalistki jazzowej, dla której luksusowy hotel pozostaje jednym z miejsc występów już od 30 lat.

Odcinek 4, premiera w poniedziałek, 28 grudnia, o godz. 21:00
Najstarszy i najsłynniejszy hotel w Indiach doświadczył w swojej historii zarówno wspaniałych, jak i tragicznych momentów. W ostatnim odcinku poświęconym Taj Mahal Palace spotkamy ludzi związanych z wydarzeniami ważnymi dla tego miejsca. Tikka Singh pochodzi z rodziny od pokoleń odwiedzającej hotel. To człowiek, który mógł zostać indyjskim władcą, jego pradziadek był maharadżą uczestniczącym w otwarciu Taj Mahal Palace w 1903 roku. Innym stałym gościem hotelu jest Ashish Ambrat, potentat branży telekomunikacyjnej, który jako dziecko dorastał w skromnych warunkach. Marzył, że pewnego dnia będzie mógł odwiedzić Taj, ale na pewno nie spodziewał się wtedy wydarzeń, które miały tam miejsce 26 listopada 2008 roku. W ataku terrorystów zginęło wówczas 31 osób. Goście i obsługa wspominają tamte dramatyczne chwile. Raghu to szef kuchni, który został postrzelony, gdy próbował ewakuować gości. O swoich doświadczeniach opowiada też amerykańska spadkobierczyni naftowej fortuny, Maria Mooers, dla której Taj Mahal Palace jest drugim domem. To magiczne miejsce nie było jednak w stanie uchronić się przed zagrożeniami terroryzmu.

Premierowe odcinki serii „Luksusowe hotele: Taj Mahal Palace” można oglądać w każdy poniedziałek, od 7 grudnia, o godz. 21:00 na Nat Geo People.  

Kopiuj tekst

Udostępnij

Załączniki

Pobierz wszystkie

Luksusowe_hotele_Taj_Mahal_Palace_na_NGP_informacja_prasowa.docx

docx | 42,7 KB

Pobierz
Luksusowe_hotele_Taj_Mahal_Palace_na_NGP_informacja_prasowa.pdf

pdf | 817 KB

Pobierz
HotelIndia_004.jpg

grafika | 7,41 MB

Pobierz
HotelIndia_002.jpg

grafika | 11,6 MB

Pobierz
HotelIndia_005.jpg

grafika | 7,88 MB

Pobierz
HotelIndia_001.jpg

grafika | 14 MB

Pobierz
HotelIndia_007.jpg

grafika | 8,59 MB

Pobierz
Na Twój adres e-mail została wysłana prośba o potwierdzenie subskrypcji.
Potwierdzając subskrypcję wyrażasz zgodę na przetwarzanie Twoich danych w celu otrzymywania treści publikowanych w serwisie.