CZY ZAWSZE JESTEŚMY TYM, CO JEMY? JAK JEDZENIE WPŁYWAŁO NA LOSY ŚWIATA - DO ZOBACZENIA W SERII „KRÓTKA HISTORIA JEDZENIA”

CZY ZAWSZE JESTEŚMY TYM, CO JEMY? JAK JEDZENIE WPŁYWAŁO NA LOSY ŚWIATA - DO ZOBACZENIA W SERII „KRÓTKA HISTORIA JEDZENIA”

Opublikowany

KRÓTKA HISTORIA JEDZENIA TO SMAKOWITE  DANIE,  ŁĄCZĄCE TAKIE SKŁADNIKI, JAK HISTORIA ODŻYWIANIA, NAUKA I KULTURA. PREMIEROWE ODCINKI SERII DO ZOBACZENIA W PIĄTKI, OD 13 LISTOPADA, O 21.00

Ponad 50 lat temu żywieniowa rewolucjonistka, Julia Child, pojawiła się na telewizyjnym ekranie, by promować swoją książkę kucharską. W ten sposób nieświadomie wprowadziła świat kulinariów na szklany ekran. Od tego czasu wykreował on setki telewizyjnych osobowości kulinarnych, pokazał tysiące godzin programów o jedzeniu. Uruchomiono też wiele kanałów poświęconych wyłącznie tej tematyce. Mimo to do tej pory nie pojawił się ani kanał, ani program, w którym przeanalizowano by to, co i kiedy człowiek jadł, dlaczego głodny sięgał po to, a nie po coś innego, a także w jaki sposób jedzenie uczyniło nas tym, kim jesteśmy. Było tak aż do dziś, bo ….. Już 13 listopada, w piątek, o 21.00 na antenie Nat Geo People debiutuje sześcioodcinkowy cykl „Krótka historia jedzenia”. Opowiemy w nim smakowitą i niepozbawioną pikantnych szczegółów historię konsumpcji. Autorzy spróbują odpowiedzieć w nim na wszystkie pytania dotyczące rozwoju naszych potrzeb i gustów kulinarnych.

Pokażemy ewolucyjne zmiany w sposobie żywienia, jakie następowały w historii ludzkości. Rozpoczniemy podróż od czasów naszych praprzodków, którzy dali początek kulinarnej ewolucji, rzucając po raz pierwszy kawałki mięsa na rozżarzone ognisko, a skończymy na epoce hiper nowoczesnych działów R&D, w których całe zespoły laborantów doskonałą … chrupkość chipsów. Co więcej, seria pokaże, w jaki sposób zawartość „talerza” i sposób konsumpcji zdefiniowały zarówno cywilizację jak i kultury w poszczególnych zakątkach świata.  

W serwowaniu bogatego kulinarnego menu, jakie przygotować mógł jedynie kanał Nat Geo People, pomogą rozmowy z ponad 70 szefami kuchni, ekspertami żywieniowymi i naukowcami zajmującymi się kulinariami. Wśród nich wymienić można takie nazwiska, jak: Dan Barber, Nigella Lawson, Nobuyuki Matsuhisa, Padma Lakshmi czy Garret Oliver.

“Krótka historia jedzenia” nie pozwoli nam upuścić ani kęsa z informacyjnego talerza. Pokaże, jak mielonka pomogła w pokonaniu Hitlera, dlaczego kiełbasa upowszechniła się w Imperium Rzymskim, a przyprawy zmieniły oblicze światowej gospodarki. Każdy z sześciu godzinnych odcinków skoncentruje się na innym temacie: żywieniowych rewolucjonistach, mięsie, cukrze, owocach morza, śmieciowym jedzeniu i na zbożach. W każdym grupa kulinarnych ekspertów opowie swoje osobiste historie i podzieli się przemyśleniami na temat jedzenia. Spojrzą zarówno wstecz - na historię, jak i ku przyszłości – na trendy, zastanawiając się nad wpływem jedzenia na naszą kulturę.

Opisy odcinków:

Mięsożercy, premiera w piątek, 13 listopada, o godz. 21.00

Historia mięsa to historia ludzkości. Część specjalistów w dziedzinie ssaków pierwotnych uważa, że wszystko zaczęło się od „pradziejowego grilla”. Gdy ludzie pierwotni zaczęli podgrzewać pożywienie, dostarczali organizmowi więcej energii, zwiększając swój potencjał reprodukcyjny i wydłużając życie. Niezaspokojony ludzki apetyt pomógł wygryźć naszemu gatunkowi ścieżkę wśród prehistorycznych bestii, skutecznie zmieniając układ łańcucha pokarmowego. Na kolejnym etapie rozwoju mięso zaczęło podróżować. Stało się tak, gdy człowiek odkrył właściwości konserwujące soli. Rzymianie korzystali z tego zabiegu, dokonując ekspansji swojego imperium. Od tego momentu mięsna historia zaczyna rozciągać się na cały świat. W Chinach zaraza niemal do zera redukuje stada uwielbianej przez mieszkańców trzody chlewnej. Amerykanie odkrywają, jak prowadzić masowy chów kurcząt. Mielonka konserwowa to podstawowe pożywienie żołnierzy walczących na frontach II Wojny światowej, zaś hamburger staje się najbardziej wszechobecnym z wszystkich mięsnych dań. Choć jesteśmy mistrzami hodowli zwierząt coraz częściej w przemyśle mięsnym podaż i popyt się nie równoważą. Dlatego, by pokryć zapotrzebowanie naukowcy starają się znaleźć nowe rozwiązania na ludzki głód: mięso produkowane in vitro, owady czy wegetariańskie burgery.

Ciężki kawałek chleba, premiera w piątek, 20 listopada, o godz. 21.00

Zapoczątkowana ponad 20 tysięcy lat temu uprawa zbóż doprowadziła do powstania rolnictwa. Dzięki temu ludzkość zaczęła porzucać praktyki łowiecko-zbierackie i osiedlać się, tworząc pierwsze „stacjonarne” grupy rodzinne - zalążki wczesnych cywilizacji. Zboża bardziej niż jakikolwiek inny rodzaj żywności symbolizują walkę między bogatymi i biednymi, między tym co stare i nowoczesne. Tu jako przykład podać można opracowanie techniki paczkowania krojonego pieczywa. W ciągu ostatnich 80 lat próby dopracowania tego idealnego do spożycia wyrobu przyniosły nieoczekiwane skutki: dziś można kupić pieczywo kompletnie pozbawione jakichkolwiek wartości odżywczych, zaś gluten – słusznie lub nie - stał się głównym wrogiem wszystkich obrońców dobrej jakościowo żywności. Obecnie zboża powracają w swojej najczystszej postaci wraz z renesansem naturalnych, rzemieślniczych praktyk kulinarnych. Możemy je spotkać w wielkim bochnie chleba, w mieniącym się kolorem bursztynu kuflu specjalnego piwa, czy w skórce ręcznie uformowanego ciasta smakowitej pizzy. Nasza współczesna kuchnia stale zbożem stoi.

Bogactwo mórz, premiera w piątek, 27 listopada, o godz. 21.00
Najniebezpieczniejsze odłowione bestie, najsprytniejsze, albo najdroższe tuńczyki, ryba fugu, którą posmakujesz albo przypłacisz życiem … bogactwa morskich głębi nadal kształtują naszą tożsamość. Bogate w białko i kwasy omega owoce morza ocaliły nasz gatunek przed pierwszą falą wyginięcia, żywiły hordy Wikingów, sfinansowały amerykańską rewolucję, a dziś zasilają nasze mózgi i mięśnie. Ryby, od wieków sprzedawane na rybnych targach całego świata, takie jak dorsz czy tuńczyk, definiowały całe ery w historii ludzkości. Teraz coraz częściej staja przed obliczem zagłady. Niezrównoważone praktyki połowowe zmuszają ludzi do zmiany sposobu gospodarowania naturalnymi zasobami żywności „pływającej” po wodach mórz i oceanów. Popyt wymaga zmiany w podejściu do owoców morza. Coraz częściej schodzimy z utartych kulinarnych ścieżek, sprawdzając, jak można odławiać, spożywać i przyrządzać to, co przynosi nam morze, zamiast kreować niezrównoważony popyt na konkretny gatunek. Nowe technologie oceanicznej, trójwymiarowej hodowli ostryg, małży czy wodorostów są nie tylko bardziej zrównoważone, ale również zbawienne dla oceanów.

Więcej smakowitych opowieści o naszej cywilizacji „od kuchni” w serii „Krótka historia jedzenia” do obejrzenia na Nat Geo People w piątki, od 13 listopada o godz. 21:00.


Kopiuj tekst

Udostępnij

Załączniki

Pobierz wszystkie

Generic_045_EatTheStoryOfFood.jpg

grafika | 10,8 MB

Pobierz
Kr_tka_historia_jedzenia_na_NGP.pdf

pdf | 971 KB

Pobierz
PressOnly_GuiltyPleasures_001_EatTheStoryOfFood.jpg

grafika | 4,42 MB

Pobierz
Greenspan_EatTheStoryOfFood_3.jpg

grafika | 4,8 MB

Pobierz
Generic_013_EatTheStoryOfFood.jpg

grafika | 12,6 MB

Pobierz
Kr_tka_historia_jedzenia_na_NGP.docx

docx | 43,1 KB

Pobierz
Talent_014_EricGreenspanIsHungry.jpg

grafika | 24 MB

Pobierz
GuiltyPleasures_003_EatTheStoryOfFood.jpg

grafika | 5,96 MB

Pobierz
Generic_044_EatTheStoryOfFood.jpg

grafika | 10,4 MB

Pobierz
Generic_010_EatTheStoryOfFood.jpg

grafika | 8,19 MB

Pobierz
Na Twój adres e-mail została wysłana prośba o potwierdzenie subskrypcji.
Potwierdzając subskrypcję wyrażasz zgodę na przetwarzanie Twoich danych w celu otrzymywania treści publikowanych w serwisie.