CZY KULTURA MA WPŁYW NA POMYŚLNY PRZEBIEG PORODU? ODPOWIEDŹ W SERII "CZWORO NIEMOWLĄT NA SEKUNDĘ”.

CZY KULTURA MA WPŁYW NA POMYŚLNY PRZEBIEG PORODU? ODPOWIEDŹ W SERII "CZWORO NIEMOWLĄT NA SEKUNDĘ”.

Opublikowany

W nowej serii dokumentalnej „Czworo niemowląt na sekundę” na antenie Nat Geo People zobaczycie cud narodzin i emocje z nim związane widziane z perspektywy pacjentek, ich pociech i pracowników oddziałów położniczych w Australii, Niemczech, Wietnamie i na francuskiej wyspie Reunion.

W różnych miejscach na świecie co sekundę rodzi się czworo dzieci, zaś każdego roku pojawia się wśród nas aż 135 milionów nowych mieszkańców globu. W programie „Czworo niemowląt na sekundę” będziecie śledzić losy oczekujących na potomstwo rodziców oraz pracowników czterech różnych oddziałów położniczych: w Australii, Niemczech, Wietnamie i na francuskiej wyspie Reunion. Zobaczycie oczekiwanie, obawy, sceny wzruszeń i niezwykłą radość. Niemal z pierwszego rzędu będziecie podziwiać toczącą się w sali porodowej unikalną dla każdego malucha historię narodzin, warunkowaną zarówno przez dostępne udogodnienia, jak i zwyczaje. Poznacie różnorodne sytuacje - poród z położenia miednicowego, cesarskie cięcie, narodziny pierworodnego, poród trojaczków-wcześniaków, czy rezygnację przez matkę ze znieczulenia. Wszystkie te historie łączy jedno: cud narodzin.

W zależności od miejsca porodu zmieniają się dostępne medyczne udogodnienia, warunki panujące w szpitalu, a nawet sposób myślenia rodzących kobiet. Różni się ich stosunek do znieczulenia, cesarskiego cięcia, roli ojca w trakcie połogu. Żadne ze stanowisk nie jest lepsze, czy gorsze, ale pokazuje jak warunki klimatyczne, materialne i kulturowe wpływają na podejście do porodu i zmieniają jego przebieg. Nowa seria Nat Geo People, dzięki szerokiej perspektywie – zdjęciom kręconym w różnych częściach globu, w ciekawy sposób zobrazuje wspomniane różnice.

Ponadto w programie poznacie zarówno dzielnych rodziców jak i wyjątkowych lekarzy oraz położne. Życie każdego malucha i jego matki pozostaje w rękach pełnego poświęcenia personelu medycznego. Poza wypełnianiem czynności objętych procedurą medyczną pomagają oni przyszłym rodzicom radzić sobie z emocjonalną huśtawką, pomagają panować nad uczuciami wyczekiwania, niepokoju i radości. Każdy z porodów jest inny, ale przy każdym jest o co walczyć. Zarówno przy odbieraniu ryzykownego porodu trojaczków, jak i przy nagłym cesarskim cięciu stawką jest zdrowie i życie – zarówno nowych obywateli świata jak i ich mam. Choć położenie geograficzne, kultura, czy religia różnicują podejście do cudu narodzin to wszystkie historie prezentowane w serii „Czworo niemowląt na sekundę” mają wspólny mianownik – są nim niezwykłe emocje i radość towarzysząca pierwszemu krzykowi malucha.   

Opisy odcinków:

Narodziny ojca; premiera 6 października, godz. 21:00
Czterech mężczyzn z różnych zakątków świata już za moment przeżyje chwile, które odmienią ich życie. Zbliża się moment, gdy zostaną ojcami! Jednych przepełnia wzruszenie i euforia, drudzy czują się nieco bardziej zestresowani, żeby nie powiedzieć, że kompletnie zagubieni. Każdy z nich doświadcza tego wydarzenia na swój własny sposób. W Australii Olga i Yuri z ekscytacją oczekują narodzin swojego nieplanowanego potomka. Yuri próbuje rozładować sytuację humorem. W Niemczech, w wyniku porodu naturalnego, na świat przychodzi córeczka Eweliny i Damiana. Damian nie schodzi z posterunku, wspierając Ewelinę tak, jak tylko potrafi. W Wietnamie Ngan musi zostać natychmiast poddana cesarskiemu cięciu, a niespokojny Than ma czekać na zewnątrz, podobnie jak wszyscy inni obecni w szpitalu ojcowie. Na francuskiej wyspie Reunion Christelle i Patrice wyczekują narodzin córeczki. Rozemocjonowanego 57-letniego przyszłego ojca nadal nie przestaje zadziwiać cud narodzin.

Narodziny wysokiego ryzyka; premiera 13 października, godz. 21:00
W różnych miejscach na świecie czwórka pracowników służb medycznych przyjmuje porody wysokiego ryzyka: trojaczki, wcześniaki i poród przy niedorozwoju łożyska. Ekipy z czterech wspomnianych oddziałów muszą zachować zimną krew, by skutecznie pomóc w narodzinach. W Australii wyczerpana matka, która miała nadzieję urodzić naturalnie, ostatecznie prosi o znieczulenie zewnątrzoponowe, lecz dziecko nie jest ułożone prawidłowo. Zostaje szybko przewieziona na cesarskie cięcie. W Niemczech Natalie już od miesiąca musi leżeć, oczekując na narodziny trojaczków. Kiedy wody odchodzą, przy porodzie wcześniaków zostają zmobilizowane trzy różne zespoły. W Wietnamie, u Thanh Lan występują komplikacje okołoporodowe. Co prawda lekarzowi udaje się z powodzeniem przeprowadzić cesarskie cięcie, ale Than Lan traci 1,5 litra krwi i niezwłocznie potrzebuje transfuzji. Na wyspie Reunion na świat przed terminem przychodzi maleńka Chelcy, która - zanim zacznie jeść samodzielnie - będzie karmiona przez sondę.

Czworo niemowląt na sekundę (ang. 4 Babies a Second) do obejrzenia we wtorki, od 6 października, o godz. 21:00.

Kopiuj tekst

Udostępnij

Załączniki

Pobierz wszystkie

3.jpg

grafika | 3,24 MB

Pobierz
Czworo_niemowl_t_na_sekund__na_Nat_Geo_People.docx

docx | 34,6 KB

Pobierz
4.jpg

grafika | 3,02 MB

Pobierz
1.jpg

grafika | 5,77 MB

Pobierz
Czworo_niemowl_t_na_sekund__na_Nat_Geo_People.pdf

pdf | 795 KB

Pobierz
2.jpg

grafika | 5,36 MB

Pobierz
Na Twój adres e-mail została wysłana prośba o potwierdzenie subskrypcji.
Potwierdzając subskrypcję wyrażasz zgodę na przetwarzanie Twoich danych w celu otrzymywania treści publikowanych w serwisie.