Azjatycka kuchnia, jakiej nie znacie. „Wietnamski street food” w kwietniu na kanale Nat Geo People

Azjatycka kuchnia, jakiej nie znacie. „Wietnamski street food” w kwietniu na kanale Nat Geo People

Opublikowany

Jeśli wietnamska kuchnia kojarzy ci się tylko z zupą pho, koniecznie udaj się w kulinarną podróż z holenderską modelką Miljuschką Witzenhausen, która obecnie zajmuje się swoją nową pasją – gotowaniem. W programie „Wietnamski street food” zabierze nas w niezwykłą podróż po bogactwie ulicznych potraw Wietnamu i pokaże, jak niektóre z nich przygotować we własnej kuchni.

„Wietnamski street food” - premiery codziennie od poniedziałku 16 kwietnia do czwartku 19 kwietnia od godz. 21:00

 „Jedzenie jest jak oddychanie. Ale to także sposób wyrażania emocji, tworzenia wspomnień i komunikowania się” – uważa Miljuschka Witzenhausen, autorka głośnej książki o kuchni Wietnamu. W jej towarzystwie udamy się z północnej części kraju na południe, szukając kulinarnych skarbów, które – jak się szybko okaże – można znaleźć naprawdę wszędzie. Wspólnie odkryjemy niezwykłą kulturę ulicznego jedzenia. Miljuschka pokaże, co koniecznie powinno znaleźć się w menu każdego turysty i przybliży nam najdziwaczniejsze zwyczaje żywieniowe Wietnamczyków. Mieszkańcy tego kraju wyznają różne religie, ale wszystkich łączy jedno – przekonanie, że jedzenie musi być superświeże. Miłośniczka azjatyckich smaków przeniesie także osiem swych ulubionych ulicznych dań do własnej kuchni, by pokazać widzom, że wietnamskie smakołyki nie są wcale tak trudne w przygotowaniu, jak moglibyśmy sądzić.

Opisy odcinków:

  • Odcinek 1 – premiera w poniedziałek 16 kwietnia o godz. 21:00

    Zaczynamy w Hanoi, wietnamskiej stolicy, zamieszkałej przez 7 milionów ludzi. W starej części miasta znaleźć można liczne stoiska z lokalnymi przysmakami uznawanymi za najlepsze w Wietnamie. Miljuschka już o 4:30 zabiera nas na bazar Long Bien, na który trzeba wybrać się właśnie w nocy. Pośród tysięcy smakołyków jej oko przyciągnie stoisko, gdzie podawane są dania z węża. Czy odważy się ich spróbować? Dowiemy się też, jak przygotować w domu potrawę bun cha z wieprzowiny i makaronu, którą podczas pobytu w Hanoi rozsławił sam Barack Obama.  
Wietnamski street food 4.jpgWietnamski street food 7.jpgWietnamski street food 10.jpgWietnamski street food 8.jpgWietnamski street food 9.jpg
  • Odcinek 2 – premiera w poniedziałek 16 kwietnia o godz. 21:30

    Miljuschka przedziera się motorowerem przez ulice Hanoi do najstarszej dzielnicy miasta. Znów spróbuje oryginalnych, nieco dziwnych dań i napojów. Czy skusilibyście się na kawę z… jajkiem? Z pewnością byłoby to łatwiejsze niż sprawdzenie, jak smakuje bardzo popularne w Wietnamie mięso psa. Wybierzemy się też nad Zatokę Ha Long, gdzie spróbujemy pysznej zupy pho. Miljuschka zdradzi, jak w łatwy sposób przyrządzić ją w domu.
Wietnamski street food 1.jpg
  • Odcinek 3 – premiera we wtorek 17 kwietnia o godz. 21:00

    Jesteśmy w Zakazanym Mieście Hue, w środkowym Wietnamie. Przeniesiemy się tu w czasy cesarskie, gdy podczas jednej kolacji serwowano władcy 50 dań – każde gotowane przez innego kucharza. Spróbujemy lokalnych specjałów – Banh In oraz zupy Bun Bo Hue. Sprawdzimy też, czym różnią się oryginalne sajgonki od tych, które znamy z azjatyckich budek w polskich miastach. Miljuschka wyjaśni, w jaki sposób przyrządzić ten wietnamski specjał.
Wietnamski street food 6.jpg

Kopiuj tekst

Udostępnij

Załączniki

Pobierz wszystkie

Wietnamski street food 6.jpg

grafika | 795 KB

Pobierz
Azjatycka kuchnia, jakiej nie znacie. „Wietnamski street food” na Nat Geo People.pdf

pdf | 645 KB

Pobierz
Azjatycka kuchnia, jakiej nie znacie. „Wietnamski street food” na Nat Geo People.docx

docx | 484 KB

Pobierz
Wietnamski street food 4.jpg

grafika | 12,3 MB

Pobierz
Wietnamski street food 11.jpg

grafika | 1000 KB

Pobierz
Wietnamski street food 3.jpg

grafika | 12 MB

Pobierz
Wietnamski street food 5.jpg

grafika | 1,09 MB

Pobierz
Wietnamski street food 8.jpg

grafika | 1,67 MB

Pobierz
Wietnamski street food 10.jpg

grafika | 1,07 MB

Pobierz
Wietnamski street food 9.jpg

grafika | 1,15 MB

Pobierz
Wietnamski street food 2.jpg

grafika | 942 KB

Pobierz
Wietnamski street food 1.jpg

grafika | 1,07 MB

Pobierz
Wietnamski street food 7.jpg

grafika | 792 KB

Pobierz
Powiązane artykuły
Największe kuchnie… od kuchni. Zobaczcie, jakie „Kulinarne wyzwania” czekają na szefów największych firm gastronomicznych

temu

Kilka tysięcy wymagających gości, największe imprezy, luksusowe hotele, miejsca, w których przewijają się tłumy głodnych ludzi. Poznajcie największe kuchnie, najsprawniejszych kucharzy i szefów, którzy dwoją się i troją, by wydać na czas ogromną liczbę dań. Odwiedźcie z nami lokale z całego świata i sprawdźcie, który z szefów kuchni najlepiej poradzi sobie ze stojącym przed nim ogromnym wyzwaniem, nie tylko kulinarnym, ale i logistycznym.
Afrykańska kuchnia niejedno ma imię. „Smaki Afryki według Davida Rocco” w maju na kanale Nat Geo People

temu

Miłośnikom kuchni nie trzeba przedstawiać Davida Rocco. Znany szef kuchni od lat przybliża widzom specjały kuchni włoskiej. Dużą popularnością cieszyła się też jego seria „Smaki Indii według Davida Rocco”. Teraz ten znakomity kucharz wyrusza w kulinarną podróż po kolejnym kontynencie, by w 13-odcinkowej serii pokazać prawdziwe delicje afrykańskich regionów.
Kulinarne przygody zwariowanej Malezyjki. „Artystyczna kuchnia Poh” już wkrótce na kanale Nat Geo People

temu

Czy wielka pasja może być sposobem na życie? Poh udowadnia, że tak! Całe jej życie kręci się wokół jedzenia – uwielbia gotować i wyszukiwać nowe składniki! Dąży do tego, by otworzyć własny biznes w gastronomii. Czy spełni swoje marzenia? „Artystyczna kuchnia Poh”, już od 29 sierpnia na antenie Nat Geo People.
Najlepsze rodzinne przepisy, czyli „Włoska kuchnia jak u babci” na kanale Nat Geo People

temu

Włoska kuchnia jest uznawana za jedną z najlepszych na świecie. Jednakże komuś kto nie jest rodowitym Włochem stosunkowo trudno znaleźć tradycyjne receptury na wyśmienite potrawy, bo te przekazywane są z pokolenia na pokolenie w obrębie rodzin. Postanawia to zmienić… Irlandczyk - Donal Skehan. Wyrusza w kulinarną podróż po Italii w poszukiwaniu wybornych smaków i oryginalnych prostych składników, odwiedzając niekwestionowane królowe gotowania, czyli babcie.
Na Twój adres e-mail została wysłana prośba o potwierdzenie subskrypcji.
Potwierdzając subskrypcję wyrażasz zgodę na przetwarzanie Twoich danych w celu otrzymywania treści publikowanych w serwisie.