W 2018 roku zamiast pójść do szkoły, piętnastoletnia Greta bierze kartonowy transparent i siada pod budynkiem parlamentu. Nie wie jeszcze, że jej jednoosobowy strajk zmieni się w globalny ruch społeczny, a ona sama stanie się głosem milionów ludzi z całego świata, otrzyma tytuł Człowieka Roku tygodnika „The Time” i zostanie nominowana do Pokojowej Nagrody Nobla. Niezwykła historia szwedzkiej aktywistki ukazana w filmie „Greta Thunberg – głos przyszłości” stanowi dowód na to, że nikt nie jest za mały, by móc coś zmienić. Premiera filmu w czwartek, 17 grudnia o godz. 18.00 w Nat Geo People.
Twierdzicie, że kochacie swoje dzieci ponad wszystko, a jednak kradniecie ich przyszłość na ich własnych oczach. Przyszliśmy tu, żeby powiedzieć Wam, że zmiana nadchodzi, czy Wam się to podoba, czy nie
Greta Thunberg na COP24 w Katowicach, grudzień 2018 r.
To my jesteśmy tymi, którzy będą z tym wszystkim żyć. Wiele dzieci rozumie to bardziej, niż dorośli, że to ich życie jest narażone na ryzyko. Jako młodzi ludzie mamy naturalny instynkt do pewnego rodzaju buntu, co bywa przydatne w sytuacjach takich, jak ta.
– tłumaczy Greta Thunberg
a po kilku miesiącach jej głos wybrzmiewał już na szczycie klimatycznym COP24, na którym zjawiła się na zaproszenie sekretarza generalnego ONZ, Antónia Guterresa.
W efekcie jej chwytającego za serca przemówienia i kolejnych podejmowanych lokalnie strajków, wiosną 2019 roku młodzież 123 krajów na świecie wyszła na ulice, jednocząc się w milionowym ruchu, okrzykniętym Młodzieżowym Strajkiem Klimatycznym.
17 grudnia o godz. 18.00 w Nat Geo People.