Walka o sprawiedliwość na końcu świata. „Prawniczka w Afganistanie” w styczniu na kanale Nat Geo People
Walka o sprawiedliwość na końcu świata. „Prawniczka w Afganistanie” w styczniu  na kanale Nat Geo People

Walka o sprawiedliwość na końcu świata. „Prawniczka w Afganistanie” w styczniu na kanale Nat Geo People

Opublikowany

Kimberley Motley to amerykańska prawniczka, która od 2008 roku pracuje w kabulskich sądach. Jest jedynym adwokatem z zagranicy, posiadającym pozwolenie na pracę w afgańskim wymiarze sprawiedliwości. Co więcej, jest również jedyną tam kobietą z takimi uprawnieniami. Jej zmagania zostaną przedstawione w dokumencie „Prawniczka w Afganistanie”, który w niedzielę 22 stycznia zostanie wyemitowany na kanale Nat Geo People.

Prawniczka w Afganistanie na Nat Geo People

„Prawniczka w Afganistanie” - premiera w niedzielę 22 stycznia o godz. 22:00 na kanale Nat Geo People.  

W 2004 roku władze Afganistanu uchwaliły pierwszą demokratyczną konstytucję. Wdrożono też wtedy nowy system prawny, który działa równolegle z tradycyjnym prawem szariatu. Cztery lata później, Kimberley Motley, zostawiła męża i trójkę dzieci i rozpoczęła swoją – w założeniu roczną - praktykę w tym kraju, z nadzieją, że zarobi wystarczającą ilość pieniędzy, by m.in. spłacić pożyczki, za które opłaciła swoje studia. Z pomocą asystenta Khalila, zaczęła bronić zarówno zachodnich, jak i lokalnych klientów oskarżonych o przestępstwa kryminalne. Z czasem jednak Afganistan stał się dla niej czymś innym. Oprócz obrony obcokrajowców, co stanowi jej główne źródło dochodów, zaczęła podejmować się spraw pro bono z zakresu praw człowieka. Swoją ciężką pracą pomogła już wielu osobom, w tym sześciolatce, która z powodu długów ojca miała zostać wydana za mąż za dorosłego mężczyznę.
„Prawniczka w Afganistanie”

„Prawniczka w Afganistanie”

Jej życie w Kabulu nie jest kolorowe. Sytuacja polityczna i zapowiedziane wycofanie wojsk amerykańskich z Afganistanu sprawiły, że w pewnym momencie obcokrajowcy stali się celem ataków terrorystycznych, które nie ominęły również Kimberley. Doszło do sytuacji, w której rzucono granat w jej dom w Kabulu. Na szczęście ona sama przebywała wtedy za granicą, a broń okazała się niewybuchem. Mimo ciągłego poczucia zagrożenia, Motley nie poddała się i dalej prowadzi sprawy karne. Film przedstawia codzienne zmagania tej niesamowicie silnej i zdecydowanej kobiety i jej walkę o sprawiedliwość.

„Prawniczka w Afganistanie”, premiera w niedzielę od 22 stycznia o godz. 22:00 na kanale Nat Geo People.

Kopiuj tekst

Udostępnij

Załączniki

Pobierz wszystkie

Prawniczka w Afganistanie w styczniu na kanale Nat Geo People.pdf

pdf | 534 KB

Pobierz
Prawniczka w Afganistanie w styczniu na kanale Nat Geo People.docx

docx | 57,9 KB

Pobierz
Prawniczka w Afganistanie 3.jpg

grafika | 854 KB

Pobierz
Prawniczka w Afganistanie.jpg

grafika | 753 KB

Pobierz
Prawniczka w Afganistanie 2.jpg

grafika | 718 KB

Pobierz
Prawniczka w Afganistanie 4.jpg

grafika | 870 KB

Pobierz
Prawniczka w Afganistanie 1.jpg

grafika | 671 KB

Pobierz
Prawniczka w Afganistanie 5.jpg

grafika | 628 KB

Pobierz
Na Twój adres e-mail została wysłana prośba o potwierdzenie subskrypcji.
Potwierdzając subskrypcję wyrażasz zgodę na przetwarzanie Twoich danych w celu otrzymywania treści publikowanych w serwisie.